Co ve vás vyvolává za emoce, když se řekne spánek?
Věřím, že je vás převážná většina, která si představí bohulibou činnost, která nás většinu baví, doplňuje nám energii, dává nám radost do nového dne, na který se těšíme a zároveň nám dává pocit jistoty, že se večer můžeme těšit na svůj zasloužený odpočinek do svého domova, své příjemné postýlky, kde se cítíme tak bezpečně.
Potom je mezi námi skupina lidí, které slovo spánek vyvolává nepříjemné pocity, strach, co mě zase čeká, panika z noci. Tato část lidí má oprávněné pocity strachu a nejistoty, protože je to pro ně každodenní noční můra, každodenní únava, vyčerpání, děsivá rána plná únavy, kdy se snad cítí ještě hůře než před večerem.
Proč právě vy patříte do této skupiny nespavců?
Toto není, tak úplně jednoduché vyhodnotit, ale můžeme si to trošku popsat, proč asi! V každém věku jedince má spánek svou důležitou roli. Rozdílem je však věk, který je různě náročný na potřeby spánku. Malé miminko, novorozenec prospí většinu dne, kdy šestnáct až dvacet hodin je úplně běžné, děti větší, jako kojenci , naspí devět až třináct hodin denně, děti školou povinné potřebují průměrně deset až jedenáct hodin spánku denně. Děti v pubertálním období dospívání potřebují také hodně spánku kolem devíti hodin. V tomto období, který je jeden z nejdůležitějšího částí lidského života, kdy jejich hormonální vývoj prodělává zásadní změny. V dospělém věku se potřeba spánku snižuje, ke stáří se spánek krátí a několik málo hodin stačí k odpočinku.
Poruchy spánku jsou podle západní medicíny běžné, ne však z pohledu východní medicíny. Musíme zde, ale přesně říci, do které skupiny nespavců patříme. Spadám do skupiny, která nemůže usnout, když si lehnu, přemítám, jak by vše šlo udělat jinak a lépe? Tím se tak nabudím a spánek je v nedohlednu. Nebo patřím do skupiny, lehnu a spím, jako když mě do vody hodí, ale v určitou dobu a většinou to bývá i v pravidelný čas, často kolem třetí hodiny ranní se budím, někdy i častěji a to v pravidelných časech? Další skupina nespavců jde spát ve stejnou večerní hodinu a brzy ráno se vzbudí a cítí se vyspalá, ale již za pár hodin pocítí příliv velké únavy, kdy by si nejraději lehli přímo hned na místě, klidně i v práci. Bohužel někteří jedinci mají během jejich spánku děsivé sny, které je nutí k vykřiknutí a posazení se, aby se snu a děsu rychle zbavili. Všechny tyto příznaky spadají do kategorie nespavosti.
Co je příčinou
Příčin nespavosti může být hned několik, v západní medicíně se obvykle zahrnují pod jednu kategorii a to pod nervové poruchy. Tyto poruchy mohou také doprovázet různé onemocnění, jako klimakterický syndrom, anémie, ateroskleróza a neurastenie.
Z pohledu východní medicíny je na nespavost pohlíženo z celostního přístupu k člověku, tzn. jaký vede způsob života. Důležité faktory, jako je stres, zaměstnání, způsob stravování, pravidelnost odpočinku, mentální a fyzická hygiena, laskavý způsob komunikace se svým okolím a rodinou, také jaké máme záliby a koníčky. Toto vše nám tvoří celek, který pokud není v harmonii a vše není tak akorát, nám způsobuje disharmonii a zde potom přichází někde v těle něčeho nedostatek, jako např. energie, elánu, nechuť mluvit, nechuť do života, nezájem o intimní život atd. Druhým případem je tzv. přebytek, kdy pociťujeme různé bolesti zad, šíje, bolesti břicha a žaludku, bolesti hlavy, PMS a jsme nervově přepjatí. Tyto dva základní principy ovlivňují naší kvalitu spánku.
Lidé by měli lépe naslouchat svému tělu a dodat svému tělu, co mu právě chybí. Tak např. pokud celý den jste v pracovním nasazení, pospícháte, pořád musíte s někým komunikovat, jste prostě ve velkém vzruchu, neměli byste to řešit ve fitness centru, kde je opět rušno a není zde ticho. Pro tyto lidi je lépe zvolit aktivitu klidnější v tichém prostředí, např. plavání, procházky v přírodě, cvičení yógy, tai ji, mentální hygienu, jako meditace, apod.
Opakem je druhá skupina, která je v zaměstnání, kde chybí komunikace, nemá dostatek pohybu a energie, této skupině naopak může chybět trošku rozruchu a pohybu. Tato skupina si může dovolit toto dopřát. Jsem, ale přesvědčena, že většina z nás patří do kategorie, která potřebuje zpomalit své tempo, potkávat se s přáteli, se kterými je mu dobře, mají pro nás pozitivní klidnou energii, mít čas se zamyslet nad svou životní cestou a naslouchat své dušičce, co by opravdu ráda.
Najít tuto harmonii je velké umění a moudro života. Pokud jí ale v sobě probudíte stane se z vás moudrý a šťastný člověk.